VII Liceum Ogólnokształcące

Projekty

Projekt UE

AISEC

Od wielu lat, mianowicie od 2008 roku VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Lublinie współpracuje z organizacją studencką AIESEC. Celem tej współpracy jest zachęcenie uczniów do nauki języka angielskiego, do pracy nad własnym rozwojem, do angażowania się w różne projekty międzynarodowe i przełamywania własnej nieśmiałości.

Co roku uczniowie biorą udział w warsztatach prowadzonych jedynie w języku angielskim, podczas którym zapoznają się z kulturą wielu krajów, z ich obyczajami i mają doskonałą okazję wypróbować swych sił w języku angielskim. Jest to doskonała zabawa przez naukę.

Do tej pory wzięliśmy udział w kilku edycjach projektu. „Express Your Knowledge”, „Enter Your Future,” “The Global Village – the Whole World in One Place,” a w tym roku w projekcie: “The World Talks.”

Do tej pory gościliśmy studentów z nstp. krajów: Chiny, Japonia, Kazachstan, Wietnam, Mołdawia, Indonezja, Egipt, Rumunia, Urugwaj, Laos, Brazylia, Togo, Włochy, Kirgistan, Rosja i Kolumbia.

Galeria

„Żywa biblioteka" - spotkania z kobietami-uchodźczyniami.

Jak poradzić sobie w obcym kraju, nie znając języka , kultury i zwyczajów? Jak oswoić dramatyczne przeżycia? Jak rozpocząć nowe życie z jedną walizką?

Na to i wiele innych pytań odpowiadały trzy kobiety- uchodźczynie w ramach projektu - „żywe biblioteki”. Przedsięwzięcie polegało na wypożyczenia żywych ludzi ("książek") z grup postrzeganych stereotypowo, aby porozmawiać z nimi o ich życiu i zadać pytania na dowolny temat. Pomysł został stworzony w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 roku.

Założeniem projektu jest edukacja, że prawa człowieka powinny być uznawane i szanowane przez innych ludzi. Celem jest wzrost świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń, a także ich konsekwencji, promowanie tolerancji i różnorodności, czy wzrost zaangażowania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji.

30 października 2014 r. uczniowie klasy 3 a VII LO wysłuchali dramatycznych przeżyć trzech kobiet z Tybetu, Gruzji i Inguszetii.

Młodzież dowiedziała się o sytuacji politycznej, społecznej, a także powodach, które zmusiły te kobiety do ucieczki z własnego domu i szukania nowego miejsca w odległej Polsce.

Noc Kultury

Uczniowie i nauczyciele VII LO i Gimnazjum nr 12 aktywnie włączyli się w Noc Kultury 2014.

Naszym pomysłem było opowiedzenie historii ulicy Zamojskiej, ale w sposób ciekawy, który łączył elementy zabawy, wiedzy i wyobraźni. Uczestnicy Gry ulicznej –„Opowiemy Wam o ulicy Zamojskiej” mogli dowiedzieć się o historii Seminarium Lubelskiego, które w tym roku obchodzi 300-lecie powstania, mieli do dyspozycji reprint gazety z kwietnia 1939 r., która drukowana była na ulicy Zamojskiej 12, a dwa numery dalej można było napić się kawy z cykorii i posłuchać o fabryce powozów.

Na Moście im. Mariana Lutosławskiego spacerowała zakochana para ubrana w stroje z epoki. Ostatni punkt znajdował się w szkole na ulicy Farbiarskiej, gdzie na wytrwałych czekały nagrody.

Nasza zabawa okazała się ciekawa nie tylko dla uczestników, ale także dla organizatorów: nauczycieli i uczniów, którzy mieli wielką przyjemność uczestniczenia w ósmej Nocy Kultury.

Akademia Młodzieżowa

Program edukacji obywatelskiej uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego

Głównym celem projektu było podniesienie aktywności obywatelskiej uczniów poprzez ich uczestnictwo w programie edukacyjnym zakładającym aktywne działanie na rzecz swoich społeczności lokalnych.

Dwie drużyny z dwóch klas po 10 uczniów z każdego oddziału utworzyło Firmy, z własną strukturą i nazwą.

W dniach 14 -17 listopada 2012 r, młodzież uczestniczyła w warsztatach w Motyczu Leśnym. W przeciągu trzech dni poznali m.in. znaczenie aktywności obywatelskiej dla rozwoju społeczności w których żyją,  dowiedzą się także jak tworzyć, organizować i prowadzić młodzieżową firmę, jak współpracować w grupie. W czasie warsztatów odbyła się także symulacje działań, które młodzież będzie przeprowadzała w swoich szkołach, takich jak organizacja różnych przedsięwzięć obywatelskich.

Wioska pokoju

3 marca 2015 w VII LO im. Marii Konopnickiej w Lublinie odbył się finał warsztatów artystycznych. Zajęcia, z udziałem młodzieży z klasy III a VII Liceum Ogólnokształcącego  prowadzili Natalia Jarosz i Kosma Kozdraj ze Stowarzyszenia "Dla Ziemi".

Celem warsztatów było wspólne zaprojektowanie i wykonanie makiety "Wioski pokoju" - wielokulturowej miejscowości, która jest dostrzega obecność i szanuje różnorodność kulturową. Prace nad makietą trwały od listopada 2014 roku, a w ich zakończeniu uczestniczyły eksperki - kobiety migrantki - reprezentujące takie kultury i religie jak - tybetańska, prawosławna czy kaukaska.

Warsztaty artystyczne to jedno z serii działań, które odbywały się od października 2014 roku w VII LO.

Działania organizowane były przez Stowarzyszenie "Dla Ziemi" przy współpracy z VII LO w Lublinie i są częścią projektu "Głosem kobiet" realizowanego w ramach programu "Obywatele dla Demokracji", finansowanego z Funduszy EOG oraz projektu "Chcemy mieszkać w Polsce" finansowanego ze środków udostępnionych w ramach dotacji Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa i pomocy finansowej Miasta Lublin.

Tego samego dnia, uczniowie mogli się spotkać i porozmawiać z Elsi Adajewem, który przyjechał do Polski razem z rodzicami w 1994 r., kiedy wybuchła pierwsza wojna w Czeczenii. Po raz drugi trafili do naszego kraju po wybuchu drugiej wojny czeczeńskiej. Wtedy już zostali. – Polska była pierwszym państwem, do którego wpływy Kremla nie docierały, a mój ojciec jest uchodźcą politycznym – opowiada Adajew. Jego tata Issa Adger-Adajew był członkiem gabinetu Rady Ministrów Czeczeńskiej Republiki Iczkeria oraz dyrektorem Muzeum Narodowego Czeczenii. W Polsce uczy języka czeczeńskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współzałożycielem stowarzyszenia Instytut Kultury Narodów Kaukazu. Napisał też książkę „Kamienie mówią” o historii oraz kulturze Czeczenów.

Na początku było naprawdę ciężko i rozważaliśmy nawet wyjazd na Zachód, gdzie życie dla uchodźców jest znacznie łatwiejsze – przyznaje Elsi.

 W Polsce są wspaniali ludzie, nasi przyjaciele, którzy bardzo nam pomogli, i to jest to, co najbardziej mi się tutaj podoba – dodaje Elsi Adajew. – Podziwiam też polskie kobiety, które są bardzo silne, umieją sobie radzić i kierować swoim życiem czasami lepiej niż mężczyźni. Zauważyłem jednak, że w Polsce młodsze pokolenie coraz mniej szanuje starszych i nie docenia tego, co zrobili dla tego kraju.

Gość opowiadał o życiu uchodźców w Polsce, a także o religii muzułmańskiej. Uczniowie zadawali pytania dotyczące trudności w adaptacji do nowej rzeczywistości, trudów związanych z nauką języka, przystosowaniem do obcej cywilizacji. Padło wiele pytań na temat terroryzmu, państwa islamskiego i sytuacji międzynarodowej na Bliskim Wschodzie.